Ukrayna Kentlerin de Konut Piyasası

Ukrayna’da başkent Kiev ve diğer büyük kentler arasında konut fiyatlarında makas giderek kapanıyor. İşte Kiev, Lvov, Harkov, Odessa ve Dnepro’da ev fiyatlarında son durum:

Liga.net’in haberine göre, Kiev’de ikinci el konutlar bugün ülkenin geri kalanına göre ortalama yüzde 30 daha pahalı. Tamamlanan yeni konut projelerindeki artış, başkentte yeni konutların fiyatlarında yüzde 13-20 düşüşe yol açtı.

UTG şirketinin aktardığı resmi verilere göre, 2016 yılının ilk yarısında Lvov’da 4 bin 743, Odessa’da 6 bin 51, Harkov’da 9 bin 898, Dnepro’da 10 bin 455 daire satışı kayıtlara geçti.

Emlak uzmanlarının aktardıkları bilgilere göre, Lvov’da bugün satılan dairelerin çoğunun fiyatı 50 bin doların altında. Şehrin banliyölerinde 25 metrekarelik bir daire 17 bin dolara satın alınabilirken, yeni apartmanlardaki dairelerin metrekare fiyatları yerine göre 550 ile bin dolar arasında değişiyor.

Harkov’da HTZ, Rogan gibi merkeze uzak semtlerde 27 metrekarelik bir dairenin fiyatı 13 bin dolara kadar düşüyor. Studençeskaya metrosu yakınlarında 33 metrekarelik bir daire 27 bin dolara satılıyor. Kentte merkeze uzak iki odalı daireler 20 bin 25 bin dolara, metro yakınlarında 30 bin dolara alıcı bekliyor.

Dnepr’da genelde yeni apartmanlardaki daireler satılıyor. Kentte bugün 55 yeni konut projesinin yapımı devam ediyor. Bir sene önce bu rakam 35 idi. Ortalama metrekare fiyatı 650 dolar. Kentin banliyölerinde en ucuz daireler 12-23 bin dolara satın alınabiliyor.

Odessa’da çoğunlukla Rusya vatandaşları dairelerini satışa çıkarıyor. Ekonomik kriz öncesi 1 milyon dolara satın alınan deniz manzaralı bir çatı katı, bugün 350 bin dolara alıcı bekliyor. Bu yılın ilk yarısında Odessa’da konut fiyatlarının ortalama yüzde 10-15 ucuzladığı belirtiliyor.

İkinci el konut piyasasında ortalama metrekare satış fiyatları bugün Kiev’de 800 dolar, Lvov ve Odessa’da 700 dolar, Dnepr’da 650 dolar, Harkov’da 600 dolar.

Kaynak.: UkraynaHayat

 Diğer Haberler

  • Dünyanın en popüler günlük kiralık daire sitelerinden Airbnb, farklı kentlerde turistler için ortalama günlük konaklama fiyatlarını belirledi. Bloomberg’in haberine göre, Kiev’de bugün iki kişi için günlük ortalama kiralık daire fiyatı 49 dola...
    5 Temmuz 2017
  • Emlak şirketi Knight Frank, farklı ülkelerde son bir yılda konut fiyatlarında yaşanan değişimleri mercek altına aldı. Araştırmaya göre konut fiyatlarının en fazla ucuzladığı ülke yine Ukrayna oldu. Konut Fiyatları Ukrayna Fiyat Endeksi Knight F...
    27 Haziran 2017
  • Ukrayna’da inşaat sektöründeki hareketlenme sürüyor. Tamamlanan projelerin hacmi son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Konut inşaatlarında Canlanma Son 2 yılın Rekoru Kırıldı Ubr.ua ’nın haberine göre, Ukrayna ’da son dönemde konut inşaatl...
    23 Haziran 2017

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Translate »